eUrząd
Lista spraw do załatwienia
eSesja
Konsultacje
Projekty
RODO
Deklaracja dostępności
Kontakt z Urzędem
im. senatora Stanisława Karłowskiego
1 procent
Inwestycje
Projekty unijne
e-urzad skarbowy
Magazyn samorządowy
Przytulisko dla bezdomnych zwierząt
 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Trwają prace przy budowie świetlicy wiejskiej kontenerowej w Bodzewku Drugim.

  Trwają prace przy budowie świetlicy wiejskiej kontenerowej w Bodzewku Drugim.

 • Umowa na kanalizację

  Umowa na kanalizację

 • ZAKUP PREFERENCYJNY PALIWA STAŁEGO (WĘGLA)

  ZAKUP PREFERENCYJNY PALIWA STAŁEGO (WĘGLA)

 • Informacja

  Informacja

 • Świetlica w Drzęczewie

  Świetlica w Drzęczewie

 • Sukcesy karateków

  Sukcesy karateków

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Prace drogowe

  Prace drogowe


Gospodarka Odpadami Komunalnymi
Czyste Powietrze
Strefa Płatnego Parkowania
Powiadamianie SMS
Kamera Internetowa
eMapa gminy Piaski
Biuletyn Informacji Publicznej
ZUK
Newsletter
Szukaj
Skrzynka podawcza
Służba PrzygotowawczaBYŁO MIĘDZYNARODOWO

CZYLI XXIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ARTYSTYCZNY „BEZ BARIER" – ŚWIĘTA GÓRA 2022
Natalia Bulińska (Chwałkowo), Agata Wróblewska (Kościan) oraz Bogdan Nowicki (Krobia) zostali zwycięzcami XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier" – Święta Góra 2022 w Piaskach k. Gostynia, odbywającego się pod patronatem Starosty Gostyńskiego. Publiczność przyznała swoją nagrodę w konkursie piosenki Sylwii Ziółkowskiej z Krobi. Gwiazdą Festiwalu był polsko – irlandzki zespół DARIA & MATTHEW.
W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 188 artystów niepełnosprawnych, którzy przybyli na Świętą Górę koło Gostynia, by wystąpić, lub nadesłali swoje prace z różnych stron Polski.
Pogoda dopisała. Przeszło 200 osób uczestniczyło w kolejnej edycji Festiwalu „Bez Barier”. Zmagania konkursowe były bardzo emocjonujące i stojące na bardzo wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy wszystkich trzech konkursów.
Dla organizatorów festiwalu, oprócz konkursów, ważne było również stworzenie okazji do pokonywania różnych barier, w tym tych najtrudniejszych, wewnętrznych - blokujących prezentowanie innym swoich talentów. Istotne było też spotkanie się i bycie razem osób niepełnosprawnych z różnych stron Polski i różnych środowisk. Była to też okazja do zaprezentowania innym swoich możliwości, gdyż festiwal ma charakter otwarty i integracyjny. Festiwal ma też charakter festynu, gdyż taka luźna, niekrępująca atmosfera pozwala na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, wspólną zabawę i sprawia, że uczestnicy bardzo szybko adoptują się do tej formuły i nowego miejsca.
– „Bez Barier” to wyjątkowa impreza” – podkreśla Przemysław z Gizałek - „niby konkurs, ale bez napuszenia i oficjalności. Czuję się jak na spotkaniu starych przyjaciół i znajomych, mimo że jestem pierwszy raz. Przyjadę za rok na pewno.” Anita z Baszkowa dodaje: - „Cieszę się, że tu jestem, miejsce jest wyjątkowe i cudowne. I sami fajni ludzie. Szkoda będzie wyjeżdżać” - Sylwia z Krobi zaznacza: - „Śpiewałam na dużej scenie dla innych. I wszyscy mnie słuchali. I dostałam takie brawa, że na nowo chce mi się żyć!” Ela z Wolsztyna zdradza: - „Zachwycił mnie koncert duetu DARIA & MATTHEW. Taki klimat, muzyka chwytająca za serce, bardzo duchowo go przeżyłam. I to przeżycie pozostanie ze mną na długo”. Maria z Jarocina podkreśla, że obserwowanie artystów w plenerze podczas procesu tworzenia jest odkrywcze i bardzo motywujące.
Zmaganiom konkursowym, zabawom, prezentacjom i towarzyszącym konkursom i zabawom, przyglądali się specjalni goście: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś, Superior ks. Marek Dudek, kierownicy i dyrektorzy placówek pomocy społecznej oraz szefowie organizacji pozarządowych m.in. z Jarogniewic, Piasków Wlkp., Brzezia, Rawicza, Chumiętek, Chwałkowa, Mościszek, Pakówki, Gizałek, Wolsztyna, Kąkolewa, Krobi, Baszkowa, Krotoszyna, Krzywinia, Kościana, Zimnowody, Czermina, Gostynia.
Festiwal odbywał się w ogrodach klasztornych Kongregacji Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze k. Gostynia (9.09.2022 r.). Goście, artyści, opiekunowie i widzowie stworzyli wspólnie atmosferę radości i zabawy. Przybyłych powitała w imieniu organizatorów prowadząca przesłuchania konkursowe Natalia Hajnsz i Mirosław Sobkowiak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś oraz Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora który dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu i życzył wszystkim wspaniałych przeżyć i wytrwałości w przełamywaniu barier. Podkreślił też wyjątkowość spotkania festiwalowego, które przełamuje też bariery samotności i pozwala na długo oczekiwane spotkania.
Na scenie odbywały się przesłuchania muzyczne, którym uważnie przysłuchiwało się jury konkursu piosenki: przewodnicząca Daria Shiels oraz Violetta Kolendowicz i Monika Nowak. W podcieniach muru ogrodowego została przygotowana wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny. Oglądali ją przez cały czas trwania festiwalu widzowie, a szczególnie wnikliwie jury konkursów plastycznych: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Ewa Rogowicz i Natalia Hajnsz. Na placu przy scenie artyści, startujący w konkursie „Prace przygotowywane na żywo”, wykonywali swoje konkursowe dzieła. Widzowie z ciekawością obserwowali, jak na ich oczach powstają, realizowane różnymi technikami, małe arcydzieła. W tym konkursie prace oceniało jury w składzie: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Antoni Kuś i Mirosław Sobkowiak.
Wydarzeniem festiwalu był koncert duetu polsko – irlandzkiego DARIA & MATTHEW. To muzyczne wydarzenie, zachęciło pełnymi klimatu wykonaniami do refleksji o tym, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne, czemu warto poświęcić życie…
Imprezą towarzyszącą był konkurs strzelecki z broni pneumatycznej, przygotowany przez wolontariusza Stowarzyszenia „DZIECKO”. Wizażystka Klaudia Czabajska demonstrowała, jak dekorować skórę ciekawymi grafikami i malowała na życzenie ozdoby. Długie kolejki ustawiały się młodej wizażystki, ale też i po słodkie wypieki podarowane przez piekarnię z Siemowa. Poszczególne grupy uczestników festiwalu i festynu zwiedzały też barokowy zespół klasztorny, zapoznając się z jego unikatowym wyglądem. A sam festiwal stal się też okazją do sympatycznego spotkania opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych.
Pracę jury podsumował Mirosław Sobkowiak, podkreślając wysoki poziom wykonań artystycznych oraz różnorodność stosowanych przez niepełnosprawnych artystów technik: - „Prezentacje i muzyczne, i plastyczne były tak dobre i na wyrównanym poziomie, że przyznaliśmy więcej wyróżnień niż planowaliśmy. Z żalem zostawiliśmy wiele wykonań i prac bez nagrodzenia” - Wyniki konkursów XXIII Festiwalu Artystycznego „Bez Barier” ogłosili Natalia Hajnsz i Mirosław Sobkowiak. Nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców zostały wręczone przez Przewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego Alfreda Siamę i Starostę Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz superiora ks. Marka Dudka.
Zamykając XXIII Ogólnopolski Festiwal „Bez Barier”, Robert Marcinkowski podziękował wszystkim, którzy pracowali przy organizacji festiwalu oraz artystom i ich opiekunom za tak liczny udział. Wyrażając swój podziw dla wykonań muzycznych i prac plastycznych, zaprezentowanych na festiwalu, podkreślił, że – „uczestnicy festiwalu udowodnili, że sztuka nie zna żadnych granic ani barier”.
XXIII edycję Festiwalu „Bez Barier” zorganizowały: Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Kongregacja Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze. Festiwal zrealizowano ze środków Stowarzyszenia „DZIECKO”, przy wsparciu finansowym ze strony Powiatu Gostyńskiego oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Organizację festiwalu i towarzyszącego mu festynu wsparły: koło wolontariatu Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Antoni Kuś, Aleksander Dolczewski, Roman Kmieć i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piaskach.
Wyniki
XXIII Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Muzyka bez barier"
Miejsca:
1. Natalia Bulińska (Chwałkowo – Dom Pomocy Społecznej)
2. Maciej Lenarczyk i Arkadiusz Szefer (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
3. Ewa Serbiak (Czermin – Środowiskowy Dom Samopomocy)

5 wyróżnień (ex aequo):
- Henryk Wajman, Remigiusz Jurecki i Andrzej Duszyński (Jarogniewice – Dom Pomocy Społecznej)
- Anna Zajler i Szymon Czapla (Krzywiń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Sylwia Ziółkowska (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Jan Stodolny (Gizałki – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

Nagroda Publiczności: Sylwia Ziółkowska (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)

XXIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sztuka bez barier"
a) Kategoria „Prace wykonywane na żywo"
1. Bogdan Nowicki (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)
2. Julia Nowakowska (Brzezie – Zespół Szkół Specjalnych)
3. Paweł Nowicki (Piaski – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

3 wyróżnienia (ex aequo):
- Paula Sperzyńska (Krotoszyn – Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Anna Podlewska (Pakówka – Dom Pomocy Społecznej)
- Hanna Jarosław (Rawicz – Środowiskowy Dom Samopomocy)

b) Kategoria „Nadesłane prace gotowe"
1. Agata Wróblewska (Kościan – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
2. Jolanta Dzwoniarek (Krotoszyn – Środowiskowy Dom Samopomocy)
3. Tadeusz Połotniuk (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)

3 wyróżnienia (ex aequo):
- Michał Wądrzyk (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Czesław Herba (Baszków – Dom Pomocy Społecznej)
- Alina Tórz (Krotoszyn – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

W imprezie towarzyszącej festiwalowi – w konkursie strzeleckim najlepszym strzelcem okazał się Marek Heintce, kolejne miejsca wystrzelali Krystian Rogalski i Kamil Kaczmarek.
Rozlosowano też nagrody wśród uczestników festiwalu, biorących udział w głosowaniu na zdobywcę Nagrody Publiczności.dodano 2022-09-13 07:27:04Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.