• Podsumowanie konferencji w Szelejewie


eSesja
Wybory 2019
RODO
Kontakt z Urzędem
im. senatora Stanisława Karłowskiego
1 procent
Inwestycje
Projekty unijne
Magazyn samorządowy
Przytulisko dla bezdomnych zwierząt
 • Klub karate „TĘCZA” drużyną roku powiatu gostyńskiego!

  Klub karate „TĘCZA” drużyną roku powiatu gostyńskiego!

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie gostyńskim

  Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie gostyńskim

 • Festyn dla Moniki

  Festyn dla Moniki

 • Olimpiada ZUS - aż 21 szkół z Wielkopolski powalczy w półfinale

  Olimpiada ZUS - aż 21 szkół z Wielkopolski powalczy w półfinale

 • Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin

  Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin

 • Święto Patrona

  Święto Patrona

 • Koncert Antoniny Krzysztoń w Piaskach

  Koncert Antoniny Krzysztoń w Piaskach

 • Wspólnie dla wielkopolskiej wsi w nowej odsłonie

  Wspólnie dla wielkopolskiej wsi w nowej odsłonie

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • TRANSYLVANIA W KOLORZE SREBRA

  TRANSYLVANIA W KOLORZE SREBRA

 • Konwent kierowników OPS i PCPR powiatu gostyńskiego

  Konwent kierowników OPS i PCPR powiatu gostyńskiego

 • Spotkanie Kółka Rolniczego

  Spotkanie Kółka Rolniczego

 • Wojewoda Wielkopolski odwiedził Piaski

  Wojewoda Wielkopolski odwiedził Piaski

 • Koncert na rzecz podopiecznych przytuliska

  Koncert na rzecz podopiecznych przytuliska

 • Wsparcie potrwa dalej

  Wsparcie potrwa dalej

 • Romantycznie i muzycznie

  Romantycznie i muzycznie


Gospodarka Odpadami Komunalnymi
Czyste Powietrze
Strefa Płatnego Parkowania
Powiadamianie SMS
Kamera Internetowa
eMapa gminy Piaski
Biuletyn Informacji Publicznej
ZUK
Newsletter
Szukaj
Skrzynka podawcza
Służba PrzygotowawczaPodsumowanie konferencji w Szelejewie

Konferencja „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie (II)” pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Szelejewo Drugie, 5 IX 2019
Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk (IŚRiL PAN) wraz z Fundacją Demeter-Polska zorganizował drugą – w zamierzeniu coroczną – konferencję dotyczącą tematyki pasów kwietnych. Partnerami byli: Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska, Gmina Piaski, Fundacja im. Stanisława Karłowskiego, Fundacja „Kwietna” i firma „Łąki kwietne”. Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, a patronami medialnymi były: portal „Bez Pługa” oraz miesięcznik „Pszczelarstwo”. Z ramienia IŚRiL PAN organizatorem był dr hab. Krzysztof Kujawa, a z Fundacji Demeter-Polska – jej prezes, mgr inż. Paweł Bietkowski.

Wprowadzanie pasów kwietnych to uznane w kilku krajach Europy narzędzie podnoszenia poziomu różnorodności biologicznej agrocenoz, a tym samym wzmacniania mechanizmów kontroli biologicznej szkodników upraw. Celem konferencji tegorocznej, tak jak w ubiegłym roku zorganizowanej w zespole pałacowo-parkowym w Szelejewie, było upowszechnianie wiedzy o stosowaniu pasów kwietnych w Europie oraz zaprezentowanie wyników badań realizowanych przez nasz instytut we współpracy z Fundacją im. Stanisława Karłowskiego i z gospodarstwem biodynamicznym z Juchowa (www.juchowo.org), przy udziale dr hab. Jolanty Kowalskiej z Instytutu Ochrony Roślin-Państwowego Instytutu Badawczego i dr. Pawła Sienkiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W konferencji udział wzięły 53 osoby, w tym naukowcy, samorządowcy, rolnicy oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Parku Narodowego i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a także innych instytucji i stowarzyszeń. Naukowcy reprezentowali uczelnie (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), instytuty Polskiej Akademii Nauk (IŚRL PAN i Instytut Ochrony Przyrody PAN) oraz państwowe instytuty badawcze (Instytut Aklimatyzacji i Hodowli Roślin – PIB, Instytut Ochrony Roślin i Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, oraz Instytut Ogrodnictwa – PIB).
Program konferencji składał się dziewięciu referatów, w tym wykładu gościa specjalnego – dr. Jeroena Schepera Uniwersytetu w Wageningen w Holandii, w której od wielu lat stosuje się kwietne pasy. W referacie otwierającym konferencję dr Anna Kujawa przedstawiła problematykę tzw. zielonej infrastruktury, a po referacie gościa z Holandii, w którym omówił wyniki badań dotyczących zakładania i funkcjonowania pasów kwietnych, uczestnicy konferencji mogli poznać wyniki eksperymentu z pasem kwietnym w Juchowie omówione w pięciu wystąpieniach. Konferencję zamykały: referat p. Barbary Możaryn z Departamentu Płatności Bezpośrednich MRiRW, dotyczący dopłat przewidzianych w przyszłym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz referat p. Karola Podymy o tzw. łąkach kwietnych w miastach.


dodano 2019-09-20 08:17:52Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.