eSesja
Wybory 2019
RODO
Kontakt z Urzędem
im. senatora Stanisława Karłowskiego
1 procent
Inwestycje
Projekty unijne
Magazyn samorządowy
Przytulisko dla bezdomnych zwierząt
 • KONKURS PLASTYCZNY NA NAJPIĘKNIEJSZĄ „BOŻONARODZENIOWĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ”

  KONKURS PLASTYCZNY NA NAJPIĘKNIEJSZĄ „BOŻONARODZENIOWĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ”

 • Święto Niepodległości

  Święto Niepodległości

 • Urodziny Edmunda Bojanowskiego

  Urodziny Edmunda Bojanowskiego

 • Setne urodziny

  Setne urodziny

 • Wystawa

  Wystawa "Moja mała Ojczyzna"

 • Edmund poszukiwany – zgłoś kandydata do tytułu Wolontariusza Roku 2019

  Edmund poszukiwany – zgłoś kandydata do tytułu Wolontariusza Roku 2019

 • Dzień Patrona w Szelejewie

  Dzień Patrona w Szelejewie

 • Pierwszy etap zakończony

  Pierwszy etap zakończony

 • ORLIK w listopadzie

  ORLIK w listopadzie

 • Sportowa Gmina Piaski

  Sportowa Gmina Piaski

 • Wystawa fotograficzna

  Wystawa fotograficzna "Moja mała Ojczyzna" Tomasza Piecucha

 • Seminarium z powołaniem na trenera kadry Wielkopolski

  Seminarium z powołaniem na trenera kadry Wielkopolski

 • Pierwszy taki koncert

  Pierwszy taki koncert

 • 18 Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Kaspra Miaskowskiego

  18 Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Kaspra Miaskowskiego

 • Spotkanie z wolontariuszami

  Spotkanie z wolontariuszami

 • Liderzy szkolili się w Piaskach

  Liderzy szkolili się w Piaskach

 • Muzycznie i poetycko uczcili Święto Niepodległości

  Muzycznie i poetycko uczcili Święto Niepodległości

 • Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego ma nowy sprzęt

  Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego ma nowy sprzęt

 • Korona mistrzem

  Korona mistrzem

 • Zapraszamy na szkolenie

  Zapraszamy na szkolenie


Gospodarka Odpadami Komunalnymi
Czyste Powietrze
Strefa Płatnego Parkowania
Powiadamianie SMS
Kamera Internetowa
eMapa gminy Piaski
Biuletyn Informacji Publicznej
ZUK
Newsletter
Szukaj
Skrzynka podawcza
Służba PrzygotowawczaRodzinnie na Rajdzie Smerfów

Wesoła rodzinna zabawa, radosny śmiech towarzyszący wielu zadaniom, radość, ale też i pisk opon na zakrętach odcinka specjalnego – to wspomnienia z tegorocznego rodzinnego samochodowego Rajdu Smerfów.
W sobotę 8.06.19 r. po raz siódmy Papa Smerf, czyli Komandor rajdu Marcin Maciejewski, otworzył „Rajd Smerfów 2019”. Warunkiem startu w rajdzie było zebranie i zgłoszenie załogi rodzinnej (rodzice i dzieci lub dziadkowie i wnuki) oraz specjalne ozdobienie pojazdu. Do rajdu zgłosiło się 12 załóg. Ostatecznie wystartowało dziesięć.
Rajd jest już siódmą edycją reaktywowanej w 2013 r. (po trzynastu latach przerwy) imprezy automobilklubowej.
O dziewiątej rano załogi rodzinne z powiatu gostyńskiego, leszczyńskiego grodzkiego i leszczyńskiego ziemskiego zjawiły się na kartodromie pod Górą Zamkową w Gostyniu. Powitali ich przedstawiciele organizatora: Stowarzyszenia Forum Demokratyczne, wspieranego przez Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Domy Dziecka w Bodzewie nr 1 i nr 2, Dom Dziecka w Gostyniu i Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bodzewie. Organizatorzy przeprowadzili na dzień dobry kontrolę techniczną pojazdów oraz antydopingową pod kątem spożycia soku z gumi-jagód.
Komisja rajdu oceniała udekorowanie (a auta były ozdobione bardzo wesoło i sympatycznie!) i właściwe przygotowanie techniczne pojazdów, w tym posiadanie fotelików dla dzieci. Pierwszą część rajdu stanowiły próby sprawnościowe dla dzieci młodszych i starszych oraz test profilaktyczny: slalom z kijem hokejowym i piłeczką z użyciem alkogogli dla pilotów (najczęściej były nimi mamy). Alkogogle pozwalały poczuć, w jakim stanie jest kierowca po spożyciu alkoholu: obniża się jego koncentracja, spowolnia się czas reakcji, nie można określić kierunków, zniekształca sie widziany obraz, są wyraźne zmiany w ocenie odległości, zmniejsza się możliwość oceny sytuacji, pojawia się podwójne widzenie, pojawia się brak koordynacji ruchowej. Nawet wykonanie prostej czynności staje się wtedy problemem, a co dopiero prowadzenie auta.
Dla kierowców organizatorzy przygotowali na początek odcinek specjalny: przejazd sprawnościowy na torze kartingowym. Jak podkreślił jeden z jurorów – „Uczestnicy rajdu są dobrze przygotowani. W czasie próby sprawnościowej opony piszczały, resory się gięły, ale startujący bezpiecznie pokonywali trudny odcinek.” - Widzów zaskoczyły swoimi wysokimi umiejętnościami panie kierujące pojazdami, bo udowodniły, że potrafią jeździć sprawnie, a do tego bezpiecznie.
Następnie załogi wyruszyły w 50-kilometrową trasę po powiecie gostyńskim, by przy pomocy wskazówek do rozszyfrowania dotrzeć do wskazanych punktów kontrolnych. Część trasy wiodła przez wioski i tereny niezamieszkałe oraz dukta leśne, a kończyła się w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie na festynie rodzinnym „Powitanie lata”. W trakcie rajdu uczestnicy musieli wykonać zaskakujące zadania specjalne, opracowane przez organizatorów tak, by wykonując, je można było poszerzyć swoją wiedzę o regionie i jego historii.
Na pokonanie trasy wyznaczono dwie godziny. Załogi rajdowe, które przyjeżdżały po czasie, otrzymywały punkty karne. Po drodze drużyny miały do wykonania 7 zadań i jedno dodatkowe, specjalne. – „To zadanie przygotował sołtys Goli. Uczestnicy rajdu przy wykonywaniu musieli się wykazać, aby zdobyć drugą listę ze wskazówkami” - wyjaśnił Komandor rajdu Marcin Maciejewski. Tym razem trzeba było znać zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu i pokazać na manekinie, jak to zrobić prawidłowo. Po drodze ekipy musiały np. policzyć witraże w mijanym kościele, poszukać daty wykonania krzyża, jaki stoi w Bukownicy, czy zwrócić uwagę na to, ile razy przejeżdżali przez przejazd kolejowy.
Sami startujący w rajdzie rodzinnym przyznawali: - „Ci co wymyślili te zadania, mają niesamowitą wyobraźnie i jeszcze większe poczucie humoru. Mimo że to rajd samochodowy, to nieraz trzeba było wyjść z auta i pobiegać, by znaleźć odpowiedź. I nie było lekko. Ale na mecie jest satysfakcja i duma!”
Na metę w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie dotarło 10 załóg. Uczestnicy opowiadali o niesamowitych emocjach, których dostarczyło im pokonanie trasy. – „Jazda bez trasy na mapie, tylko według wskazówek, nie jest łatwa” – stwierdziła jedna z załóg. – „Trzeba było mocno uważać, żeby nie zgubić się w trasie. Kilka razy musieliśmy zawracać i zaczynać z któregoś miejsca ponownie. Ale to fantastyczna zabawa, i to nie tylko dla dzieci. Dzięki pomysłowi organizatorów pracowała cała rodzina”. Komandor rajdu M. Maciejewski dodał – „Idea naszej imprezy jest taka, aby integrować rodziny, aby mogły spędzić czas ze sobą, ale też poznać okolice naszego powiatu. I przede wszystkim: zarówno dorośli, jak i dzieci mają okazję poznać czy utrwalać przepisy ruchu drogowego”
Komisja rajdu podsumowała wyniki. Zwyciężyła załoga Państwa Machowskich z dziećmi. – „Przyjechaliśmy z powiatu leszczyńskiego, startujemy po raz pierwszy w rajdzie, który jest świetną zabawą. I do tego zwyciężyliśmy! Jesteśmy szczęśliwi i dumni!”. Drugie miejsce zajęli Państwo Nowaccy z Gostynia z synem: - „Kierowała mama – Karolina, a ja z tatą byliśmy pilotami”. Trzecie miejsce wywalczyli Państwo Gałatowie z dziećmi (Gostyń): - „Dotarliśmy do mety w ostatniej minucie wyznaczonego czasu”. Organizatorzy wręczyli nagrody zwycięzcom, m.in. vouchery o wartości 1500 zł, 1000 zł i 500 zł ufundowane przez Gminę Gostyń oraz upominki za udział wszystkim załogom ufundowane przez Stowarzyszenie Forum Demokratyczne.

Wszyscy uczestnicy rajdu wzięli następnie udział w festynie integracyjnym „Powitanie lata” w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie i uczestnicząc w jego wesołych zabawach, zdobyli kolejne nagrody niespodzianki ufundowane przez Powiat Gostyński.


dodano 2019-06-10 10:36:58Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.