eSesja
Wybory 2019
RODO
Kontakt z Urzędem
im. senatora Stanisława Karłowskiego
1 procent
Inwestycje
Projekty unijne
Magazyn samorządowy
Przytulisko dla bezdomnych zwierząt
 • International Open Rotterdam Cup 2019 - 02.06.2019 , Holandia - ZDUBYTY !!!

  International Open Rotterdam Cup 2019 - 02.06.2019 , Holandia - ZDUBYTY !!!

 • Rodzinne powitanie lata

  Rodzinne powitanie lata

 • Wianki na Żgalinach

  Wianki na Żgalinach

 • Akcja LATO

  Akcja LATO

 • Przegląd Zespołów Śpiewaczych

  Przegląd Zespołów Śpiewaczych

 • Zielony zakątek pięknieje

  Zielony zakątek pięknieje

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Rodzinnie na Rajdzie Smerfów

  Rodzinnie na Rajdzie Smerfów

 • Prace w Smogorzewie

  Prace w Smogorzewie

 • Dzień Dziecka w Strzelcach Wielkich

  Dzień Dziecka w Strzelcach Wielkich

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Festiwal kulinarny

  Festiwal kulinarny

 • Przebudowa świetlicy w Strzelcach Małych.

  Przebudowa świetlicy w Strzelcach Małych.

 • Shodan Piaski w Lesznie

  Shodan Piaski w Lesznie

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Jubileusz beatyfikacji

  Jubileusz beatyfikacji

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Nagrody dla uczniów

  Nagrody dla uczniów


Gospodarka Odpadami Komunalnymi
Czyste Powietrze
Strefa Płatnego Parkowania
Powiadamianie SMS
Kamera Internetowa
eMapa gminy Piaski
Biuletyn Informacji Publicznej
ZUK
Newsletter
Szukaj
Skrzynka podawcza
Rok E.Bojanowskiego
100 lat Niepodległej
Służba PrzygotowawczaPodsumowanie rocznego programu pierwszej pomocy przedmedycznej w Szkole Podstawowej w Bodzewie

Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wzięli udział w realizacji rocznego programu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W zależności od wieku i możliwości uczniowie poznawali zasady udzielania pomocy poszkodowanym. Przedszkolacy poznali numery alarmowe, potrafią przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem służb ratowniczych. Starsi natomiast przeszli szkolenia z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej pod okiem pana Adama Żalika, pani Jolanty Pawlaczyk oraz pana Zbigniewa Jakubowskiego i pana Przemysława Kolendowicza. Zajęcia były prowadzone cyklicznie raz w miesiącu. Szkoła została doposażona w dużą torbę sanitarną, kołnierz ortopedyczny, nosze. Każdy wie, jak należy z tej torby skorzystać, jak założyć kołnierz i w jaki sposób ułożyć poszkodowanego na noszach – odbyło się szkolenie dla uczniów i nauczycieli. Ponadto na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty z numerami alarmowymi oraz algorytm postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, także na schodach pojawiły się zasady udzielania pierwszej pomocy osobie przytomnej oddychającej i nie oddychającej. Każda osoba przebywająca w szkole, rodzice, zaproszeni goście mają okazję przypomnieć sobie jak należy zachować się i jakiej pomocy należy udzielić poszkodowanemu. Cykliczne ćwiczenia na fantomie pozwoliły wszystkim na zapamiętanie kroków, które należy podjąć spotykając osobę, która jest nieprzytomna, nie oddycha itp. Uczniowie kl. II Gim., pierwszą pomoc wybrali na temat projektu edukacyjnego – przeszli m. in., szkolenie z obsługi defibrylatora.
W dniu 28.09.2018r., program został podsumowany. Cała społeczność szkolna wzięła udział w pokazie strażaków z PSP w Gostyniu. Akcja działa się na boisku szkolnym – wypadek, na samochód przewróciło się drzewo. Uczniowie obserwowali działania straży od momentu zgłoszenia do zakończenia akcji. Całość była komentowana przez pana strażaka, który jest równocześnie ratownikiem.
Zajęcia będą kontynuowane dwa razy do roku, w celu przypomnienia zasad zachowania się w kontakcie z poszkodowanym.
Celem programu było wyuczenie zasad postępowania w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej podczas zagrożenia życia i zdrowia. Każdy z nas na co dzień może stanąć w obliczu wypadku na ulicy, w domu, podczas wakacji. Bardzo ważne jest, aby nie być obojętnym, każda sekunda ratuje ludzkie życie. Autorka programu jak również osoby wspierające nie tylko chcieli przekazać wiedzę jak należy udzielać pierwszej pomocy, ale również zadaniem było to aby nauczyć zachowania spokoju, tym bardziej jest on potrzebny kiedy stanie się coś złego osobie najbliższej. Oby takich sytuacji było jak najmniej, a kiedy się już wydarzy, miejmy nadzieję, że każdy uczeń Szkoły w Bodzewie będzie wiedział jak należy udzielić pomocy, jak ją wezwać i postępować według algorytmu, którego nauczyli się i zapamiętali na zajęciach w szkole.
Autorem programu i koordynatorem była pani Jolanta Pawlaczyk


dodano 2018-10-03 13:29:18Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.