eSesja
Wybory 2019
RODO
Kontakt z Urzędem
im. senatora Stanisława Karłowskiego
1 procent
Inwestycje
Projekty unijne
Magazyn samorządowy
Przytulisko dla bezdomnych zwierząt
 • Oddaj głos na naszą bibliotekę.

  Oddaj głos na naszą bibliotekę.

 • Uroczystość nadania sztandaru w Nadleśnictwie Piaski

  Uroczystość nadania sztandaru w Nadleśnictwie Piaski

 • Godurowo w Zielonej Górze

  Godurowo w Zielonej Górze

 • Podsumowanie konferencji w Szelejewie

  Podsumowanie konferencji w Szelejewie

 • Rodzinny Piknik Naukowy

  Rodzinny Piknik Naukowy

 • Piaski Biegają

  Piaski Biegają

 • Samorządowy sukces

  Samorządowy sukces

 • Zagrają po raz czwarty

  Zagrają po raz czwarty

 • Pszczelarze ze sztandarem

  Pszczelarze ze sztandarem

 • Zostań żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej

  Zostań żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej

 • Masz Głos startuje z kolejną edycją

  Masz Głos startuje z kolejną edycją

 • Jesienna zbiórka wielkogabarytów

  Jesienna zbiórka wielkogabarytów

 • Informacja

  Informacja

 • ZUS-owskie ABC czyli informacje dla rozpoczynających działalność gospodarczą

  ZUS-owskie ABC czyli informacje dla rozpoczynających działalność gospodarczą

 • W 80. rocznicę rozstrzelania Władysława Kasprzaka

  W 80. rocznicę rozstrzelania Władysława Kasprzaka

 • 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

  500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Mecz w Godurowie

  Mecz w Godurowie

 • Marsz po zdrowie z Nordic Walking w Piaskach

  Marsz po zdrowie z Nordic Walking w Piaskach


Gospodarka Odpadami Komunalnymi
Czyste Powietrze
Strefa Płatnego Parkowania
Powiadamianie SMS
Kamera Internetowa
eMapa gminy Piaski
Biuletyn Informacji Publicznej
ZUK
Newsletter
Szukaj
Skrzynka podawcza
Rok E.Bojanowskiego
100 lat Niepodległej
Służba PrzygotowawczaObchody 3 maja w Piaskach

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej i koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich
Mszą świętą w intencji strażaków i zamordowanego przez hitlerowców Władysława Kasprzaka rozpoczęły się uroczystości patriotyczne w Piaskach. Po jej zakończeniu wszyscy udali się do Nadleśnictwa w Piaskach, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą młodemu gajowemu z Michałowa. W swoim przemówieniu Wójt Gminy Piaski – Wiesław Glapka przypomniał historię tragicznie zmarłego mieszkańca gminy. „12 września 1939 roku. Wtorek. To był upalny, bezdeszczowy dzień. Dawało się odczuć tylko niewielkie podmuchy wiatru. Nic nie wskazywało na to, że zapisze się on jako jedna z tragicznych kart w wojennej historii Piasków, a najtragiczniejszym dla pochodzącego z Michałowa pomocnika gajowego - Władysława Kasprzaka. Urodził się 12 kwietnia 1918 roku i równo tego dnia kończył 21 lat i 5 miesięcy swojego życia. Pierwszą wojnę znał tylko z opowieści, druga wybuchła zaledwie kilkanaście dni wcześniej. Wydawało się, że jest ona jeszcze bardzo odległa, chociaż cztery dni wcześniej do Piasków wkroczyło wojsko niemieckie i wydano pierwsze zarządzenia między innymi dotyczące zakazu posiadania broni. Wrzesień dla młodego Władysława Kasprzaka kojarzył się bardziej z latami nauki w Szkole Powszechnej w Michałowie, czy w późniejszej Szkole Gajowych w Brześnicy. Od niedawna cieszył się także z pierwszej pracy, gdyż został zatrudniony w charakterze ucznia gajowego u Benedykta Żółtowskiego w Godurowie. Mimo, że wraz z wybuchem wojny część ludności opuściła swe gospodarstwa i furmankami, wózkami, rowerami oraz pieszo udawali się w kierunku Borku i dalej w stronę Książa, on wraz z rodzicami i rodzeństwem pozostał w domu, który stał na terenie obecnej posesji w Michałowie pod numerem 10, gdzie do dziś mieszka jego rodzina.

Część wydarzeń, które miała miejsce tego dnia okrywa mgła historii. Najprawdopodobniej po znalezieniu przez niemiecką policję broni w pomieszczeniu zajmowanym przez leśników w Godurowie, pod nieobecność swojego przełożonego, Władysław Kasprzak zostaje aresztowany i przewieziony do Urzędu Gminy w Piaskach. Nie znał niemieckiego, więc trudno mu było w jakikolwiek sposób odpowiedzieć na zadawane pytania. Wina dla Niemców wydaje się oczywista – złamanie zakazu posiadania broni – kara jest tylko jedna – wyrok śmierci. Na nic zdały się interwencje przychylnych osób.  Władysław Kasprzak zostaje doprowadzony w eskorcie żołnierzy na skraj lasu należącego do księży filipinów i rozstrzelany pod murem budynku należącego do Leonarda Talarskiego przy ul. Gostyńskiej 1. Jeszcze przez wiele lat ceglana kamienica będzie nosiła znamię tamtych wydarzeń, a miejsca po kulach będą przypominały mieszkańcom o tamtych tragicznych wydarzeniach. Co wydarzyło się później, możemy odtworzyć z ustnych podań. Nad pozostawionym w miejscu egzekucji ciałem, miał ulitować się Samuel Busz, który 10 września został pierwszym komisarycznym Wójtem na obwód piaskowski, który symbolicznie przysypał zwłoki do czasu, aż przed wieczorem, zabrała je rodzina. Doczesne szczątki Władysława Kasprzaka zostały złożone na cmentarzu w Strzelcach Wielkich. Tu jednak nie kończy się historia młodego człowieka, który został rozstrzelany przez hitlerowskich okupantów. Jego pamięć trwała w sercach i umysłach potomnych, którzy pragnęli oddać hołd zamordowanemu. Pierwsza tablica zostaje odsłonięta właśnie na murze budynku, przy którym stracił on życie, kilkanaście lat później zostaje postawiony pomnik upamiętniający postać młodego gajowego. Jednak z biegiem lat i na nim czas zostawił swoje piętno i stąd zrodziła się potrzeba przygotowania nowego miejsca pamięci. Warto w tym miejscu podkreślić, że w tym roku mija 100 lat od urodzin Władysława Kasprzaka.”

W dalszej części swego przemówienia Wójt przypomniał także o pełnej poświęceń służbie strażaków, ponieważ od wielu lat 3 maja obchodzony jest w naszej gminie jako ich święto. „Jest to również bardzo ważny dzień dla wszystkich druhów i druhen z Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej gminie. Tradycyjnie Święto Strażaka jest dniem refleksji i podsumowań, a przede wszystkim dniem radości z osiągnięć i dokonań w służbie strażackiej. O działalności strażaków należy mówić z dumą, szczególnie w kwestii ich gotowości do niesienia pomocy w przypadku zagrożeń.” Przewodnicząca Rady Gminy Piaski – Irena Różalska w swoim wystąpieniu przypomniała, że uroczystość ta jest zwieńczeniem działań zmierzających do odnowienia zniszczonego już pomnika. „Są marzenia, o których się nie mówi, aby mogły się spełnić i takie, o których trzeba powiedzieć, kiedy nadchodzi czas ich realizacji. Myślę, że wszystkich nas skrytym marzeniem było odsłonięcie nowego pomnika poświęconego pamięci Władysława Kasprzaka, wokół którego tak licznie zgromadziliśmy się w dniu dzisiejszym.” Nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski – Tomasz Kwieciński przypomniał o zaangażowaniu i pełnej poświęceń służbie leśników w budowaniu wolnej Polski. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała najbliższa rodzina Władysława Kasprzaka - Bożena Jercha i Ryszard Mańczak, a poświęcenia dokonał ks. Rafał Jarmuż – proboszcz parafii w Piaskach. Następnie delegacje: rodziny, samorządowców, leśników, strażaków i placówek oświatowych z terenu gminy Piaski złożyły przed pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniły utwory muzyczne wykonane przez sygnalistów, Zespół Śpiewaczy „Tęcza” i dzieci ze szkoły w Piaskach.

Popołudniem w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach odbył się koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu Kapeli Podwórkowej „Z kopyta” z Konina.


dodano 2018-05-04 11:43:19Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.