Wybory Samorządowe 2018
RODO
Kontakt z Urzędem
Lista spraw do załatwienia
Inwestycje
Projekty unijne
Magazyn samorządowy
Przytulisko dla bezdomnych zwierząt
 • XIII Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA

  XIII Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA

 • Nabór do Akademii Młodego Strażaka

  Nabór do Akademii Młodego Strażaka

 • Konkurs fotograficzny

  Konkurs fotograficzny

 • Pierwsze ćwiczenia młodych adeptów

  Pierwsze ćwiczenia młodych adeptów

 • Filmowe wspomnienia z festiwalu BLUES NAD OBRĄ

  Filmowe wspomnienia z festiwalu BLUES NAD OBRĄ

 • POLOmarket w Piaskach zatrudni pracowników

  POLOmarket w Piaskach zatrudni pracowników

 • Naukowo i historycznie w Piaskach

  Naukowo i historycznie w Piaskach

 • Festiwal naleśnikowy

  Festiwal naleśnikowy

 • Spotkanie ze studentami

  Spotkanie ze studentami

 • PIASKI BIEGAJĄ po raz siódmy

  PIASKI BIEGAJĄ po raz siódmy

 • Przebudowa drogi w Smogorzewie

  Przebudowa drogi w Smogorzewie

 • Pamięci Władysława Kasprzaka

  Pamięci Władysława Kasprzaka

 • Magazyn Samorządowy 3/2018 - FILM

  Magazyn Samorządowy 3/2018 - FILM


Gospodarka Odpadami Komunalnymi
Powiadamianie SMS
Kamera Internetowa
eMapa gminy Piaski
Biuletyn Informacji Publicznej
ZUK
Newsletter
Szukaj
Skrzynka podawcza
Rok E.Bojanowskiego
100 lat Niepodległej
im. senatora Stanisława Karłowskiego
Służba PrzygotowawczaPierwsza pomoc przedmedyczna w Szkole Podstawowej w Bodzewie

„Uczeń ratuje – każdy dobrze się czuje”
W tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Bodzewie ruszył program poświęcony nauce pierwszej pomocy przedmedycznej. Koordynatorem i autorem programu jest pani Jolanta Pawlaczyk. Zajęcia będą prowadzone cyklicznie – raz w miesiącu w każdej klasie.
Program skierowany jest dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, kl. I – III SP, IV – VII, II – III Gim. oraz dla wszystkich nauczycieli. Uczniowie z każdej grupy wiekowej mają zajęcia dostosowane do swoich możliwości i umiejętności zdobycia wiedzy.
Program opiera się na wdrożeniu uczniów do niesienia pomocy poszkodowanym na miarę swoich możliwości i sił z wykorzystaniem opanowanej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Poza zajęciami z fantomem, który jest nieodzownym elementem ćwiczeń praktycznych algorytmu postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, uczniowie będą uczyć się ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej; zabandażować ranę; zatamować krwotok z nosa; pomóc osobie z padaczką itp. Przewidziane są zajęcia z ratownikami medycznymi, pielęgniarkami, pokaz ratowania na basenie, nauka obsługi defibrylatora, wyjazd na symulatory zderzeń i wiele innych.
Od września do lutego w oddziałach przedszkolnych uczniowie raz w miesiącu pod okiem pani Pawlaczyk i wychowawców uczyli się rozmowy z dyspozytorem, wybierania numeru alarmowego, kolorowali pojazdy służb ratunkowych oraz oglądali bajki dotyczące pierwszej pomocy. Uczniowie kl. I SP – III Gim. systematycznie raz w miesiącu brali udział w zajęciach praktycznych na fantomie oraz uczyli się układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej. Zajęcia prowadzone były przez panią Pawlaczyk, pana Z. Jakubowskiego i pana P. Kolendowicza. Uczniowie opanowali algorytm postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia oraz prawidłowo układają poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej, poszerzyli swój zasób wiedzy dotyczący przepisów prawa zawiązanego z konsekwencjami nieudzielenia pierwszej pomocy.
W miesiącu październiku w szkole gościliśmy rodzica - pana Adama Żalika, który jest ratownikiem medycznym. Uczniowie kl. III SP mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, który nie oddycha i jest nieprzytomny. Praktyczna lekcja polegała na tym, że każdy uczeń na fantomie ćwiczył algorytm postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Uczniowie układali siebie nawzajem w pozycji bezpiecznej bocznej. Pan Żalik w sposób profesjonalny, lecz dostosowany do możliwości uczniów przekazał wiedzę, która na pewno zaowocuje w najmniej oczekiwanym momencie. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i zawsze otrzymywali konkretną odpowiedź. Przypomnieli sobie również numery alarmowe oraz uczyli się jak rozmawiać z dyspozytorem i jaki numer wybrać, aby bezpośrednio połączyć się z daną służbą ratowniczą.
W miesiącu lutym uczniowie kl. VI – VII SP oraz kl. II – III Gim., mieli okazję nauczyć się zakładania kołnierza ortopedycznego poszkodowanemu oraz wkładania poszkodowanego na nosze. Zajęcia te przeprowadził pan Adam Żalik. Uczniowie aktywnie i chętnie brali udział w praktycznej lekcji udzielania pomocy poszkodowanemu. Sami wcielali się w rolę poszkodowanego, ratującego, osoby wspomagającej oraz dzwoniącej po pomoc. Zaangażowanie pana Żalika, profesjonalizm oraz umiejętność pracy z uczniami przyniesie wymierne efekty w momencie, gdy uczeń zostanie postawiony przed koniecznością udzielenia pomocy.
Na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty ilustrujące algorytm postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Zarówno uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście będą mogli przypomnieć sobie zasady zachowania się w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i udzielić odpowiedniej pomocy poszkodowanemu.
Program przewiduje również wiele innych zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Działania te opierają się na uwrażliwieniu uczniów na niesienie pomocy poszkodowanym oraz na automatycznym wykonywaniu wszystkich działań mających na celu niesienie pomocy.


dodano 2018-03-02 15:17:00Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.