Kontakt z Urzędem
Lista spraw do załatwienia
Inwestycje
Projekty unijne
Magazyn samorządowy
Przytulisko dla bezdomnych zwierząt
 • Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz sprzętów wielkogabarytowych

  Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz sprzętów wielkogabarytowych

 • Powitanie wiosny z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

  Powitanie wiosny z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

 • Nowy chodnik w Szelejewie Drugim

  Nowy chodnik w Szelejewie Drugim

 • KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY !!!

 • Nowy chodnik w Szelejewie Drugim

  Nowy chodnik w Szelejewie Drugim

 • Cała sala śpiewała z tenorami

  Cała sala śpiewała z tenorami

 • Powstaje nowy chodnik w Stefanowie

  Powstaje nowy chodnik w Stefanowie

 • ORLIK w marcu

  ORLIK w marcu

 • II miejsce dla Gminy Piaski

  II miejsce dla Gminy Piaski

 • Znamy już program Ogólnopolskiego Biegu im. bł. E. Bojanowskiego

  Znamy już program Ogólnopolskiego Biegu im. bł. E. Bojanowskiego

 • „ Wiosną i kwiaty, i serca rosną…” – Szkoła Podstawowa w Bodzewie

  „ Wiosną i kwiaty, i serca rosną…” – Szkoła Podstawowa w Bodzewie

 • Drzwi otwarte w Grabonogu

  Drzwi otwarte w Grabonogu

 • Ruszyły zapisy do 35 biegu Bojanowskiego

  Ruszyły zapisy do 35 biegu Bojanowskiego

 • Unikatowy medal dla wszystkich uczestników

  Unikatowy medal dla wszystkich uczestników

 • Spotkanie OSP w Piaskach

  Spotkanie OSP w Piaskach

 • Odbiór zeznań podatkowych w Urzędzie Gminy w Piaskach

  Odbiór zeznań podatkowych w Urzędzie Gminy w Piaskach

 • Komunikat dla właścicieli psów

  Komunikat dla właścicieli psów

 • Powitanie wiosny z nowoczesnymi technologiami i nie tylko

  Powitanie wiosny z nowoczesnymi technologiami i nie tylko


Gospodarka Odpadami Komunalnymi
Powiadamianie SMS
Kamera Internetowa
eMapa gminy Piaski
Biuletyn Informacji Publicznej
ZUK
Newsletter
Szukaj
Skrzynka podawcza
Rok E.Bojanowskiego
100 lat NiepodległejPierwsza pomoc przedmedyczna w Szkole Podstawowej w Bodzewie

„Uczeń ratuje – każdy dobrze się czuje”
W tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Bodzewie ruszył program poświęcony nauce pierwszej pomocy przedmedycznej. Koordynatorem i autorem programu jest pani Jolanta Pawlaczyk. Zajęcia będą prowadzone cyklicznie – raz w miesiącu w każdej klasie.
Program skierowany jest dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, kl. I – III SP, IV – VII, II – III Gim. oraz dla wszystkich nauczycieli. Uczniowie z każdej grupy wiekowej mają zajęcia dostosowane do swoich możliwości i umiejętności zdobycia wiedzy.
Program opiera się na wdrożeniu uczniów do niesienia pomocy poszkodowanym na miarę swoich możliwości i sił z wykorzystaniem opanowanej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Poza zajęciami z fantomem, który jest nieodzownym elementem ćwiczeń praktycznych algorytmu postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, uczniowie będą uczyć się ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej; zabandażować ranę; zatamować krwotok z nosa; pomóc osobie z padaczką itp. Przewidziane są zajęcia z ratownikami medycznymi, pielęgniarkami, pokaz ratowania na basenie, nauka obsługi defibrylatora, wyjazd na symulatory zderzeń i wiele innych.
Od września do lutego w oddziałach przedszkolnych uczniowie raz w miesiącu pod okiem pani Pawlaczyk i wychowawców uczyli się rozmowy z dyspozytorem, wybierania numeru alarmowego, kolorowali pojazdy służb ratunkowych oraz oglądali bajki dotyczące pierwszej pomocy. Uczniowie kl. I SP – III Gim. systematycznie raz w miesiącu brali udział w zajęciach praktycznych na fantomie oraz uczyli się układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej. Zajęcia prowadzone były przez panią Pawlaczyk, pana Z. Jakubowskiego i pana P. Kolendowicza. Uczniowie opanowali algorytm postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia oraz prawidłowo układają poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej, poszerzyli swój zasób wiedzy dotyczący przepisów prawa zawiązanego z konsekwencjami nieudzielenia pierwszej pomocy.
W miesiącu październiku w szkole gościliśmy rodzica - pana Adama Żalika, który jest ratownikiem medycznym. Uczniowie kl. III SP mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, który nie oddycha i jest nieprzytomny. Praktyczna lekcja polegała na tym, że każdy uczeń na fantomie ćwiczył algorytm postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Uczniowie układali siebie nawzajem w pozycji bezpiecznej bocznej. Pan Żalik w sposób profesjonalny, lecz dostosowany do możliwości uczniów przekazał wiedzę, która na pewno zaowocuje w najmniej oczekiwanym momencie. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i zawsze otrzymywali konkretną odpowiedź. Przypomnieli sobie również numery alarmowe oraz uczyli się jak rozmawiać z dyspozytorem i jaki numer wybrać, aby bezpośrednio połączyć się z daną służbą ratowniczą.
W miesiącu lutym uczniowie kl. VI – VII SP oraz kl. II – III Gim., mieli okazję nauczyć się zakładania kołnierza ortopedycznego poszkodowanemu oraz wkładania poszkodowanego na nosze. Zajęcia te przeprowadził pan Adam Żalik. Uczniowie aktywnie i chętnie brali udział w praktycznej lekcji udzielania pomocy poszkodowanemu. Sami wcielali się w rolę poszkodowanego, ratującego, osoby wspomagającej oraz dzwoniącej po pomoc. Zaangażowanie pana Żalika, profesjonalizm oraz umiejętność pracy z uczniami przyniesie wymierne efekty w momencie, gdy uczeń zostanie postawiony przed koniecznością udzielenia pomocy.
Na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty ilustrujące algorytm postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Zarówno uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście będą mogli przypomnieć sobie zasady zachowania się w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i udzielić odpowiedniej pomocy poszkodowanemu.
Program przewiduje również wiele innych zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Działania te opierają się na uwrażliwieniu uczniów na niesienie pomocy poszkodowanym oraz na automatycznym wykonywaniu wszystkich działań mających na celu niesienie pomocy.


dodano 2018-03-02 15:17:00Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.